Czy można obniżyć koszty prowadzenia działalności dzięki kredytowi firmowemu?

Nawet prowadząc działalność gospodarczą o ściśle obranym kierunku i specjalizacji można być pewnym pojawienia się różnych celów pobocznych, wymagających niestety sporych nakładów finansowych. Czasem jest to zakup dodatkowej floty, innym razem może się okazać, że hale magazynowe wymagają remontu. Dobrym rozwiązaniem jest kredyt bankowy, lecz tutaj może pojawić się problem jajka i kury: bank nie udzieli kredytu, dopóki firma nie udokumentuje płynności finansowej, a ta znowu nigdy nie nastąpi, jeżeli firma nie otrzyma dodatkowego wsparcia. Najlepszym wyjaśnieniem problemu będzie prosty przykład

Zakup floty
Można sobie wyobrazić przedsiębiorstwo ze świetnym pomysłem na biznes, które prężnie się rozwija a model biznesowy pozwala kreślić bardzo optymistyczne scenariusze na przyszłość. Działalność wymaga jednak zaangażowania sporej floty samochodów dostawczych. Utrzymanie hali magazynowych, samochodów, opłacenie istniejących zobowiązań kredytowych, rachunków za media użytkowane w budynkach przedsiębiorstwa oraz oczywiście pensje pracowników z pewnością stanowią ogromną kwotę. Dodatkowo, jeżeli firma ma ekspansyjne plany, trzeba do wszystkiego dodać wydatki na marketing i reklamę. Trend jest bardzo pozytywny, klienci przekonują się do usług danej firmy, ekspansja jest bardzo gwałtowna, lecz w pewnym momencie… popyt zaczyna przewyższać podaż.
Jest to oczywiście marzenie każdego przedsiębiorcy, ale sprawa przestaje wyglądać tak różowo, gdy wyliczy się, ile pieniędzy ucieka z powodu niemożności obsłużenia wszystkich klientów. Dodatkowo może pojawić się koszt wizerunkowy: opóźnienia lub brak możliwości realizacji zamówienia zawsze mogą spowodować odwrót, i to permanentny, części klientów. Po analizie problemu okazuje się, że zakup dodatkowej floty pozwoli rozwiązać wszystkie te bolączki oraz przyniesie wielomilionowe zyski w przeciągu najbliższych kilku lat. Lecz… jak sfinansować ten zakup?

Finansowanie trafionych inwestycji
W takiej sytuacji, szczególnie gdy goni nas czas, warto znać i rozumieć taki produkt jak pożyczka dla firm pod zastaw nieruchomości. Tego typu rozwiązanie cechuje przede wszystkim szybkość. Przedsiębiorca poręczający pożyczkę dowolną nieruchomością przejmuje na siebie ciężar analizy potencjalnej stopy zwrotu z inwestycji. Oznacza to, że profesjonalny biznesplan pozwoli uzyskać finansowanie szybko i bezpieczne w kwocie nawet do miliona złotych, a okres kredytowania może być bardzo długi (15 lat).
Warto również wiedzieć, że kredyt firmowy można wliczyć w koszty prowadzenia uzyskania przychodu z tytułu prowadzenia działalności, a to znowu pozwala na obniżenie podatków. W takiej sytuacji przedsiębiorca zyskuje podwójnie: realizując inwestycję i rozwijając firmę oraz płacąc mniejsze podatki.